Organizers

Conference Chairs

Michael

Michael Bartoň

BCAM

Gershon

Gershon Elber

Technion

Helmut

Helmut Pottmann

TU Wien

Program Chairs

Jessica

Jessica Zhang

Carnegie Mellon University

SONY DSC

Takashi Maekawa

Yokohama National University

Johannes

Johannes Wallner

TU Graz

International Programme Committee

Nina Amenta (University of California, Davis)
Michael Barton (BCAM)
Carolina Beccari (Università di Bologna)
Dominique Bechmann (Université de Strasbourg)
Dobrina Boltcheva (Inria Nancy)
Georges-Pierre Bonneau (Grenoble Universités)
Mario Botsch (Bielfeld University)
Wim Bronsvoort (Delft University of Technology)
Frédéric Cazals (Inria Sophia Antipolis)
Raphaelle Chaine (University of Lyon)
Elaine Cohen (University of Utah)
Frédéric Cordier (Université de Haute)
Chongyang Deng (Hangzhou Dianzi University)
Jiansong Deng (USTC)
Tamal Dey (Ohio State University)
Tor Dokken (SINTEF)
Gershon Elber (Technion)
Anath Fischer (Technion)
Shuming Gao (Zhejiang University)
Dan Gonsor (Boeing)
Craig Gotsman (Technion)
Xiaohu Guo (University of Texas, Dallas)
Stefanie Hahmann (University of Grenoble, Inria)
Dianne Hansford (Arizona State University)
John Hart (University of Illinois, Urbana-Champaign)
Ying He (Nanyang Technological University)
Martin Hering-Bertram (Bremen University)
Kai Hormann (Università della Svizzera italiana)
Zhangjin Huang (USTC)
Insung Ihm (Sogang University)
Horea Ilies (University of Connecticut)
Ravi Janardan (University of Minnesota)
Robert Joan-Arinyo (Universitat Politecnica de Catalunya)
Tao Ju (Washington University, St. Louis)
Bert Jüttler (Johannes Kepler University)
John Keyser (Texas A&M University)
Myung-Soo Kim (Seoul National University)
Tae-Wan Kim (Seoul National University)
Jiri Kosinka (University of Groningen)
Adarsh Krishnamurthy (Iowa State University)
Yu-Kun Lai (Cardiff University)
Jean-Claude Leon (Grenoble Institute of Technology)
Bruno Lévy (Inria, Nancy)
Xin Li (Louisiana State University)
Jyh-Ming Lien (George Mason University)
Hongwei Lin (Zhejiang University)
Ligang Liu (USTC)
Yong-Jin Liu (Tsinghua University)
Weiyin Ma (City University of Hong Kong)
Stephen Mann (University of Waterloo)
Dinesh Manocha (University of North Carolina)
Josiah Manson (Activision)
Sara McMains (University of California, Berkeley)
Niloy Mitra (University College London)
Przemyslaw Musialski (TU Vienna)
Saigopal Nelaturi (Xerox PARC)
Yutaka Ohtake (University of Tokyo)
Daniele Panozzo (New York University)
Jorg Peters (University of Florida)
Konrad Polthier (Freie Universität Berlin)
Helmut Pottmann (TU Vienna)
Hong Qin (Stony Brook University)
Ramanathan Muthuganapathy (IIT Madras)
Bill Regli (University of Maryland)
Richard Riesenfeld (University of Utah)
Damien Rohmer (CPE Lyon)
Jarek Rossignac (Georgia Institute of Technology)
Nickolas Sapidis (University of Western Macedonia)
Scott Schaefer (Texas A&M University)
Hiromasa Suzuki (University of Tokyo)
Georg Umlauf (Konstanz University)
Charlie Wang (Delft University of Technology)
Jun Wang (Nanjing University)
Wenping Wang (Hong Kong University)
Gang Xu (Hangzhou Dianzi University)
Dongming Yan (UCAS)
Jianmin Zheng (Nanyang Technological University)